Plugins - Akismet Spam Protection - Stable (latest release) - en to uk_UA translation catalogue (208 entries)

en: WP-Cron has been disabled using the DISABLE_WP_CRON constant. Comment rechecks may not work properly.
uk_UA: WP-Cron було вимкнено за допомогою константи DISABLE_WP_CRON. Повторна перевірка коментарів може не працювати належним чином.

en: (opens in a new tab)
uk_UA: (відкривати в новій вкладці)

note: translators: The placeholder is the name of a subscription level, like "Plus" or "Enterprise" .
en: Upgrade to %s
uk_UA: Оновити до %s

en: Upgrade your Subscription Level
uk_UA: Підвищте свій рівень підписки

en: Learn more about usage limits.
uk_UA: Докладніше про обмеження використання.

note: translators: The first placeholder is a date, the second is a (formatted) number, the third is another formatted number.
en: Since %1$s, your account made %2$s API calls, compared to your plan&#8217;s limit of %3$s.
uk_UA: Починаючи з %1$s, з вашого облікового запису зроблено %2$s API запитів, ліміт за тарифом становить %3$s.

en: Your Akismet usage has been over your plan&#8217;s limit for three consecutive months. We have restricted your account for the rest of the month. Upgrade your plan so Akismet can continue blocking spam.
uk_UA: Ваше використання Akismet перевищувало ліміт вашого плану протягом трьох місяців поспіль. Ми обмежили ваш обліковий запис до кінця місяця. Оновіть свій план, щоб Akismet міг продовжувати блокувати спам.

en: Your Akismet usage is nearing your plan&#8217;s limit for the third consecutive month. We will restrict your account after you reach the limit. Upgrade your plan so Akismet can continue blocking spam.
uk_UA: Ваше використання Akismet наближається до ліміту вашого плану третій місяць поспіль. Ми обмежимо ваш обліковий запис, коли ви досягнете ліміту. Оновіть свій план, щоб Akismet міг продовжувати блокувати спам.

en: Your Akismet usage has been over your plan&#8217;s limit for two consecutive months. Next month, we will restrict your account after you reach the limit. Please consider upgrading your plan.
uk_UA: Ваше використання Akismet перевищувало ліміт вашого плану протягом двох місяців поспіль. Наступного місяця ми обмежимо ваш обліковий запис, коли ви досягнете ліміту. Будь ласка, подумайте про оновлення свого плану.

en: Your account has been restricted
uk_UA: Ваш обліковий запис обмежено

en: Your Akismet account usage is approaching your plan&#8217;s limit
uk_UA: Використання вашого облікового запису Akismet наближається до ліміту вашого плану

en: Your Akismet account usage is over your plan&#8217;s limit
uk_UA: Використання вашого облікового запису Akismet перевищує ліміт вашого плану

note: translators: The placeholder is a URL.
en: Please enter a new key or <a href="%s" target="_blank">contact Akismet support</a>.
uk_UA: Введіть новий ключ або <a href="%s" target="_blank">зверніться в службу підтримки Akismet</a>.

en: Your API key is no longer valid.
uk_UA: Ваш ключ API більше недійсний.

en: Anti-Spam Settings
uk_UA: Анти-спам налаштування

note: translators: The placeholder is for showing how much of the process has completed, as a percent. e.g., "Checking for Spam (40%)"
en: Checking for Spam (%1$s%)
uk_UA: Перевірка на спам (%1$s%)

en: No comment history.
uk_UA: Немає історії для коментаря.

en: Akismet was unable to recheck this comment.
uk_UA: Akismet не зміг перевірити ще раз цей коментар.

en: Akismet was unable to check this comment but will automatically retry later.
uk_UA: Akismet не зміг перевірити цей коментар, але автоматично спробує ще раз пізніше.

note: translators: The placeholder is a WordPress PHP function name.
en: Comment was caught by %s.
uk_UA: Коментар спійманий %s.

en: Akismet is not configured. Please enter an API key.
uk_UA: Akismet не сконфігурований. Вам потрібно ввести ключ API.

en: Enter your API key
uk_UA: Введіть ваш ключ API

en: Set up a different account
uk_UA: Налаштувати інший обліковий запис

en: Set up your Akismet account to enable spam filtering on this site.
uk_UA: Налаштуйте обліковий запис Akismet для того, щоб увімкнути фільтрацію спаму на сайті.

en: Akismet could not recheck your comments for spam.
uk_UA: Akismet не може повторно перевірити ваші коментарі на спам.

en: You don&#8217;t have permission to do that.
uk_UA: Ви не маєте на це дозволу.

en: Stats response could not be decoded.
uk_UA: Відповідь статистики не може бути декодована.

en: Currently unable to fetch stats. Please try again.
uk_UA: На даний момент отримання статистики неможливе. Спробуйте ще раз.

en: API key must be set to fetch stats.
uk_UA: Для отримання статистики потрібно встановити ключ API.

en: To help your site with transparency under privacy laws like the GDPR, Akismet can display a notice to your users under your comment forms. This feature is disabled by default, however, you can turn it on above.
uk_UA: Щоб забезпечити прозорість вашого сайту за законами про конфіденційність, як-от GDPR, Akismet може відображати повідомлення своїм користувачам під формами коментарів. Ця функція відключена за умовчанням, однак її можна увімкнути вище.

en: Do not display privacy notice.
uk_UA: Не показувати повідомлення про конфіденційність.

en: Display a privacy notice under your comment forms.
uk_UA: Відображати заяву про конфіденційність під формою коментарів.

en: Akismet privacy notice
uk_UA: Akismet повідомлення про конфіденційність

en: Privacy
uk_UA: Конфіденційність

en: This site uses Akismet to reduce spam. <a href="%s" target="_blank" rel="nofollow noopener">Learn how your comment data is processed</a>.
uk_UA: Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. <a href="%s" target="_blank" rel="nofollow noopener">Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів</a>.

en: We collect information about visitors who comment on Sites that use our Akismet anti-spam service. The information we collect depends on how the User sets up Akismet for the Site, but typically includes the commenter's IP address, user agent, referrer, and Site URL (along with other information directly provided by the commenter such as their name, username, email address, and the comment itself).
uk_UA: Ми збираємо інформацію про відвідувачів, які коментують сайти, що використовують нашу службу анти-спаму Akismet. Інформація, яку ми збираємо, залежить від того, як користувач налаштував Akismet для сайту, але зазвичай включає в себе IP-адресу, агента користувача, реферер та URL-адресу коментаря (разом з іншою інформацією, яка безпосередньо надана коментатором, такими як їх ім'я, ім'я користувача, електронна адреса і сам коментар).

en: Comment discarded.
uk_UA: Коментар відкинутий.

en: This site's API key is hardcoded and cannot be deleted.
uk_UA: API ключ для цього сайту жорстко заданий в коді і не може бути видалений.

en: The value provided is not a valid and registered API key.
uk_UA: Задане значення не є вірним і зареєстрованим API ключем.

en: This site's API key is hardcoded and cannot be changed via the API.
uk_UA: API ключ для цього сайту жорстко заданий в коді і не може бути змінений через API.

en: The time period for which to retrieve stats. Options: 60-days, 6-months, all
uk_UA: Часовий період для статистики. Налаштування: 60-днів, 6-місяців, все

en: If true, show the number of approved comments beside each comment author in the comments list page.
uk_UA: Якщо встановлено, то в списку коментарів буде вказано кількість схвалених коментарів для кожного автора.

en: If true, Akismet will automatically discard the worst spam automatically rather than putting it in the spam folder.
uk_UA: Якщо встановлено, Akismet автоматично буде видаляти найжахливіший спам, не поміщаючи його в папку спаму.

en: A 12-character Akismet API key. Available at akismet.com/get/
uk_UA: 12-символьний ключ API Akismet. Доступний на akismet.com/get/

en: Your site can&#8217;t connect to the Akismet servers.
uk_UA: Ваш сайт не може підключитися до серверів Akismet.

note: translators: %s is the wp-config.php file
en: An Akismet API key has been defined in the %s file for this site.
uk_UA: Ключ API Akismet був визначений для цього сайту в файлі %s.

en: Manual Configuration
uk_UA: Ручне налаштування

en: On this page, you are able to update your Akismet settings and view spam stats.
uk_UA: На цій сторінці ви можете оновити налаштування Akismet і переглянути статистику спаму.

note: Description of the plugin
en: Used by millions, Akismet is quite possibly the best way in the world to <strong>protect your blog from spam</strong>. It keeps your site protected even while you sleep. To get started: activate the Akismet plugin and then go to your Akismet Settings page to set up your API key.
uk_UA: Використовуваний мільйонами, Akismet, цілком можливо, кращий спосіб в світі <strong>захистити свій блог від спаму</strong>. Ваш сайт повністю налаштований і захищений, навіть коли ви спите. Для початку: активуйте плагін Akismet, а потім перейдіть на сторінку налаштувань Akismet, щоб налаштувати ваш ключ API.

en: Connect with API key
uk_UA: Підключитися за допомогою ключа API

note: translators: %s is the WordPress.com username
en: You are connected as %s.
uk_UA: Ви підключені як %s.

en: Connect with Jetpack
uk_UA: Підключитися через Jetpack

en: Use your Jetpack connection to set up Akismet.
uk_UA: Використовуйте ваше з'єднання Jetpack для налаштування Akismet.

en: Eliminate spam from your site
uk_UA: Виключіть спам на своєму сайті

en: Would you like to <a href="%s">check pending comments</a>?
uk_UA: Хочете <a href="%s">перевірити коментарі в очікуванні</a>?

en: Akismet is now protecting your site from spam. Happy blogging!
uk_UA: Akismet тепер захищає ваш сайт від спаму. Щасливого блогінгу!

en: Set up your Akismet account
uk_UA: Налаштуйте свій обліковий запис Akismet

en: Detailed Stats
uk_UA: Детальна статистика

en: Statistics
uk_UA: Статистика

en: Used by millions, Akismet is quite possibly the best way in the world to <strong>protect your blog from spam</strong>. It keeps your site protected even while you sleep. To get started, just go to <a href="admin.php?page=akismet-key-config">your Akismet Settings page</a> to set up your API key.
uk_UA: Використовуваний мільйонами, Akismet, цілком можливо, кращий спосіб в світі <strong>захистити свій блог від спаму</strong>. Він захищає ваш сайт навіть під час сну. Щоб почати роботу, просто відкрийте <a href="admin.php?page=akismet-key-config">сторінку налаштувань Akismet</a>, щоб налаштувати свій ключ API.

en: Used by millions, Akismet is quite possibly the best way in the world to <strong>protect your blog from spam</strong>. Your site is fully configured and being protected, even while you sleep.
uk_UA: Використовуваний мільйонами, Akismet, цілком можливо, кращий спосіб в світі <strong>захистити свій блог від спаму</strong>. Ваш сайт повністю налаштований і захищений, навіть коли ви спите.

en: %s comment was caught as spam. | %s comments were caught as spam.
uk_UA[0]: %s коментар був позначений як спам.
uk_UA[1]: %s коментаря були позначені як спам.
uk_UA[2]: %s коментарів були позначені як спам.

en: No comments were caught as spam.
uk_UA: Спам коментарів немає.

en: Akismet checked %s comment. | Akismet checked %s comments.
uk_UA[0]: Akismet перевірив %s коментар.
uk_UA[1]: Akismet перевірив %s коментаря.
uk_UA[2]: Akismet перевірив %s коментарів.

en: There were no comments to check. Akismet will only check comments awaiting moderation.
uk_UA: Немає коментарів для перевірки. Akismet буде перевіряти тільки коментарі в черзі очікування.

en: Comment not found.
uk_UA: Коментар не знайдено.

en: %d comment could not be checked. | %d comments could not be checked.
uk_UA[0]: %d коментар не може бути перевірений.
uk_UA[1]: %d коментаря не можуть бути перевірені.
uk_UA[2]: %d коментарів не можуть бути перевірені.

en: %d comment moved to Spam. | %d comments moved to Spam.
uk_UA[0]: %d коментар відправлений в Спам.
uk_UA[1]: %d коментаря відправлені в Спам.
uk_UA[2]: %d коментарів відправлені в Спам.

en: Processed %d comment. | Processed %d comments.
uk_UA[0]: Опрацьовано %d коментар.
uk_UA[1]: Опрацьовано %d коментаря.
uk_UA[2]: Опрацьовано %d коментарів.

en: Comment #%d could not be checked.
uk_UA: Коментар #%d не може бути перевірений.

en: Failed to connect to Akismet.
uk_UA: З'єднання з Akismet не вдалося.

en: Comment #%d is not spam.
uk_UA: Коментар #%d - не спам.

en: Comment #%d is spam.
uk_UA: Коментар #%d це спам.

en: %s false positive | %s false positives
uk_UA[0]: %s хибне спрацьовування
uk_UA[1]: %s хибних спрацьовування
uk_UA[2]: %s хибних спрацьовувань

en: %s missed spam | %s missed spam
uk_UA[0]: %s пропущений спам-коментар
uk_UA[1]: %s пропущених спам-коментаря
uk_UA[2]: %s пропущених спам-коментарів

en: You don&#8217;t have an Akismet plan.
uk_UA: У вас ще немає підписки Akismet.

en: Your Akismet subscription is suspended.
uk_UA: Ваша підписка Akismet призупинена.

en: Your Akismet plan has been cancelled.
uk_UA: Ваша підписка Akismet скасована.

en: We cannot process your payment. Please <a href="%s" target="_blank">update your payment details</a>.
uk_UA: Не вдалося обробити платіж. Будь ласка, <a href="%s" target="_blank">оновіть ваші платіжні дані</a>.

en: Please update your payment information.
uk_UA: Будь ласка, оновіть ваші платіжні дані.

en: <strong>Almost done</strong> - configure Akismet and say goodbye to spam
uk_UA: <strong>Майже готово</strong> - налаштуйте Akismet і попрощайтеся зі спамом

en: Akismet has saved you %d minute! | Akismet has saved you %d minutes!
uk_UA[0]: Akismet заощадив вам %d хвилину!
uk_UA[1]: Akismet заощадив вам %d хвилини!
uk_UA[2]: Akismet заощадив вам %d хвилин!

en: Akismet has saved you %d hour! | Akismet has saved you %d hours!
uk_UA[0]: Akismet заощадив вам %d годину!
uk_UA[1]: Akismet заощадив вам %d години!
uk_UA[2]: Akismet заощадив вам %d годин!

en: Akismet has saved you %s day! | Akismet has saved you %s days!
uk_UA[0]: Akismet заощадив вам %s день!
uk_UA[1]: Akismet заощадив вам %s дні!
uk_UA[2]: Akismet заощадив вам %s днів!

en: Akismet filters out spam, so you can focus on more important things.
uk_UA: Akismet фільтрує спам, щоб ви могли зайнятися більш важливими речами.

note: translators: The placeholder is a URL.
en: The connection to akismet.com could not be established. Please refer to <a href="%s" target="_blank">our guide about firewalls</a> and check your server configuration.
uk_UA: Відсутнє з'єднання з akismet.com. Будь ласка, подивіться <a href="%s" target="_blank">нашу інструкцію з налаштування фаєрвола</a> і перевірте параметри сервера.

en: The API key you entered could not be verified.
uk_UA: Не вдалося перевірити введений ключ.

en: Please <a href="%s" target="_blank">contact our support team</a> with any questions.
uk_UA: Якщо у вас є питання &#8212; будь ласка, <a href="%s" target="_blank">зв'яжіться з нашою службою підтримки</a>.

en: In 2012, Akismet began using subscription plans for all accounts (even free ones). A plan has not been assigned to your account, and we&#8217;d appreciate it if you&#8217;d <a href="%s" target="_blank">sign into your account</a> and choose one.
uk_UA: З 2012 року Akismet для всіх облікових записів (включаючи безкоштовні) використовує підписки. Схоже, вашому обліковому запису не була присвоєна підписка. <a href="%s" target="_blank">Увійдіть в свій обліковий запис</a> і виберіть тип підписки.

en: All systems functional.
uk_UA: Всі системи працюють.

en: Enabled.
uk_UA: Увімкнено.

en: Akismet encountered a problem with a previous SSL request and disabled it temporarily. It will begin using SSL for requests again shortly.
uk_UA: Akismet виявив проблему при виконанні попереднього SSL-запиту і тимчасово відключив SSL. Через деякий час Akismet знову буде використовувати SSL для запитів.

en: Temporarily disabled.
uk_UA: Тимчасово вимкнено.

en: Your Web server cannot make SSL requests; contact your Web host and ask them to add support for SSL requests.
uk_UA: Ваш сервер не може виконувати SSL-запити; зв'яжіться з вашим хостинг-провайдером і попросіть їх додати підтримку SSL-запитів.

en: Disabled.
uk_UA: Вимкнено.

en: SSL Status
uk_UA: Стан SSL

en: This comment was reported as not spam.
uk_UA: Цей коментар був помічений як не спам.

en: This comment was reported as spam.
uk_UA: Цей коментар був помічений як спам.

en: Manually enter an API key
uk_UA: Вручну ввести ключ API

en: Contact Akismet support
uk_UA: Зв'язатися з підтримкою Akismet

en: No worries! Get in touch and we&#8217;ll sort this out.
uk_UA: Не хвилюйтесь! Зв'яжіться з нами і ми з цим розберемося.

note: translators: %s is the WordPress.com email address
en: Your subscription for %s is suspended.
uk_UA: Ваша підписка для %s призупинена.

note: translators: %s is the WordPress.com email address
en: Your subscription for %s is cancelled.
uk_UA: Ваша підписка для %s відмінена.

en: The key you entered is invalid. Please double-check it.
uk_UA: Введений ключ некоректний. Спробуйте ще раз.

en: There is a problem with your API key.
uk_UA: Проблема з вашим ключем API.

en: You can help us fight spam and upgrade your account by <a href="%s" target="_blank">contributing a token amount</a>.
uk_UA: Ви можете допомогти нам у боротьбі зі спамом і підвищити рівень вашого облікового запису, <a href="%s" target="_blank">пожертвувавши символічну суму</a>.

en: Please contact <a href="%s" target="_blank">Akismet support</a> for assistance.
uk_UA: Будь ласка, зв'яжіться зі <a href="%s" target="_blank">службою підтримки Akismet</a> для допомоги.

en: Please visit your <a href="%s" target="_blank">Akismet account page</a> to reactivate your subscription.
uk_UA: Будь ласка, перейдіть на сторінку вашого <a href="%s" target="_blank">облікового запису Akismet</a>, щоб повторно активувати підписку.

en: Your firewall may be blocking Akismet from connecting to its API. Please contact your host and refer to <a href="%s" target="_blank">our guide about firewalls</a>.
uk_UA: Можливо ваш фаєрвол блокує Akismet від підключення до серверів API. Зверніться в технічну підтримку хостингу і дайте посилання на <a href="%s" target="_blank">наше керівництво по фаєрволам</a>.

en: Your web host or server administrator has disabled PHP&#8217;s <code>gethostbynamel</code> function.  <strong>Akismet cannot work correctly until this is fixed.</strong>  Please contact your web host or firewall administrator and give them <a href="%s" target="_blank">this information about Akismet&#8217;s system requirements</a>.
uk_UA: Адміністратор вашого хостингу чи серверу відключив PHP-функцію <code>gethostbynamel</code>. <strong>Akismet зможе коректно працювати тільки після виправлення цієї проблеми.</strong> Будь ласка, зв'яжіться з адміністратором вашого хостинг-провайдера чи фаєрволу і передайте йому <a href="%s" target="_blank">цю інформацію про системні вимоги Akismet</a>.

en: Network functions are disabled.
uk_UA: Мережеві функції відключені.

note: translators: the placeholder is a clickable URL that leads to more information regarding an error code.
en: For more information: %s
uk_UA: Додаткова інформація: %s

en: Akismet Error Code: %s
uk_UA: Код помилки Akismet: %s

en: Some comments have not yet been checked for spam by Akismet. They have been temporarily held for moderation and will automatically be rechecked later.
uk_UA: Akismet ще не перевірив на спам деякі коментарі. Вони ще очікують на модерацію та будуть автоматично перевірені пізніше.

en: Akismet has detected a problem.
uk_UA: Akismet виявив проблему.

en: Change
uk_UA: Змінити

en: Upgrade
uk_UA: Підвищити рівень підписки

en: Next Billing Date
uk_UA: Дата наступного платежу

en: Active
uk_UA: Підписка активна

en: No Subscription Found
uk_UA: Підписка не знайдена

en: Missing
uk_UA: Підписка відсутня

en: Suspended
uk_UA: Підписка заморожена

en: Cancelled
uk_UA: Підписка відмінена

en: Save Changes
uk_UA: Зберегти зміни

en: Disconnect this account
uk_UA: Відключити цей обліковий запис

en: Spam in the <a href="%1$s">spam folder</a> older than 1 day is deleted automatically. | Spam in the <a href="%1$s">spam folder</a> older than %2$d days is deleted automatically.
uk_UA[0]: Повідомлення в <a href="%1$s">папці спаму</a> старше %2$d дня автоматично видаляються.
uk_UA[1]: Повідомлення в <a href="%1$s">папці спаму</a> старше %2$d днів автоматично видаляються.
uk_UA[2]: Повідомлення в <a href="%1$s">папці спаму</a> старше %2$d днів автоматично видаляються.

en: Note:
uk_UA: Примітка:

en: Always put spam in the Spam folder for review.
uk_UA: Завжди поміщати спам в папку Спам для перегляду.

en: Silently discard the worst and most pervasive spam so I never see it.
uk_UA: Автоматично відхиляти очевидний спам, щоб він не попадався на очі.

en: Akismet anti-spam strictness
uk_UA: Режим захисту Akismet

en: Show the number of approved comments beside each comment author
uk_UA: Відображати кількість схвалених коментарів поруч з кожним автором

en: Show approved comments
uk_UA: Відображати схвалені коментарі

en: Accuracy
uk_UA: Точність

en: All time
uk_UA: За весь час

en: Spam blocked | Spam blocked
uk_UA[0]: Спам заблоковано
uk_UA[1]: Спаму заблоковано
uk_UA[2]: Спаму заблоковано

en: Past six months
uk_UA: За шість місяців

en: Please <a href="%1$s">upgrade WordPress</a> to a current version, or <a href="%2$s">downgrade to version 2.4 of the Akismet plugin</a>.
uk_UA: Будь ласка, <a href="%1$s">оновіть WordPress</a> до поточної версії, або <a href="%2$s">поверніться до використання Akismet версії 2.4</a>.

en: Akismet %s requires WordPress %s or higher.
uk_UA: Akismet %s вимагає WordPress %s або вище.

en: Akismet cleared this comment during an automatic retry.
uk_UA: Akismet узгодив цей коментар при повторній перевірці.

en: Akismet caught this comment as spam during an automatic retry.
uk_UA: Akismet позначив цей коментар як спам при повторній перевірці.

note: translators: The placeholder is a username.
en: %s reported this comment as not spam.
uk_UA: Користувач %s відмітив цей коментар як не спам.

note: translators: The placeholder is a username.
en: %s reported this comment as spam.
uk_UA: Користувач %s відмітив цей коментар як спам.

note: translators: %1$s is a username; %2$s is a short string (like 'spam' or 'approved') denoting the new comment status.
en: %1$s changed the comment status to %2$s.
uk_UA: Користувач %1$s змінив статус коментаря на %2$s.

note: translators: The placeholder is an error response returned by the API server.
en: Akismet was unable to check this comment (response: %s) but will automatically retry later.
uk_UA: Akismet не зміг перевірити цей коментар (відповідь: %s), але автоматично спробує пізніше.

en: Akismet cleared this comment.
uk_UA: Akismet схвалив цей коментар.

note: translators: The placeholder is a short string (like 'spam' or 'approved') denoting the new comment status.
en: Comment status was changed to %s
uk_UA: Статус коментаря змінено на %s

en: Akismet caught this comment as spam.
uk_UA: Akismet позначив цей коментар як спам.

note: translators: The placeholder is the number of pieces of spam blocked by Akismet.
en: <strong class="count">%1$s spam</strong> blocked by <strong>Akismet</strong> | <strong class="count">%1$s spam</strong> blocked by <strong>Akismet</strong>
uk_UA[0]: <strong class="count">%1$s спам повідомлення</strong> заблоковане <strong>Akismet</strong>
uk_UA[1]: <strong class="count">%1$s спам повідомлення</strong> заблоковано <strong>Akismet</strong>
uk_UA[2]: <strong class="count">%1$s спам повідомлень</strong> заблоковано <strong>Akismet</strong>

en: Title:
uk_UA: Назва:

en: Spam Blocked
uk_UA: Спам заблоковано

en: Display the number of spam comments Akismet has caught
uk_UA: Показувати кількість спам повідомлень, що відслідкував Akismet

en: Akismet Widget
uk_UA: Akismet віджет

en: Cleaning up spam takes time.
uk_UA: Видалення спаму займає багато часу.

note: translators: The Akismet configuration page URL.
en: Please check your <a href="%s">Akismet configuration</a> and contact your web host if problems persist.
uk_UA: Будь ласка, перевірте <a href="%s">налаштування Akismet</a> і зверніться до хостинг-провайдера, якщо проблема не вирішиться.

note: translators: The placeholder is an amount of time, like "7 seconds" or "3 days" returned by the function human_time_diff().
en: %s ago
uk_UA: %s тому

en: %s approved | %s approved
uk_UA[0]: %s узгоджений
uk_UA[1]: %s узгоджені
uk_UA[2]: %s узгоджених

en: History
uk_UA: Історія

en: View comment history
uk_UA: Переглянути історію коментаря

en: Un-spammed by %s
uk_UA: Позначено як не спам корисувачем %s

en: Flagged as spam by %s
uk_UA: Позначено як спам користувачем %s

en: Cleared by Akismet
uk_UA: Очищено плагіном Akismet

en: Flagged as spam by Akismet
uk_UA: Позначено плагіном Akismet як спам

en: Awaiting spam check
uk_UA: Очікується перевірка на спам

note: translators: The placeholder is an error response returned by the API server.
en: Akismet was unable to recheck this comment (response: %s).
uk_UA: Akismet не зміг перевірити цей коментар (відповідь: %s).

en: Akismet re-checked and cleared this comment.
uk_UA: Akismet перевірив і видалив цей коментар.

en: Akismet re-checked and caught this comment as spam.
uk_UA: Akismet перевірив і упіймав цей коментар як спам.

en: Check for Spam
uk_UA: Перевірити на спам

en: There&#8217;s nothing in your <a href='%s'>spam queue</a> at the moment.
uk_UA: На даний момент <a href='%s'>черга спаму</a> порожня.

en: There&#8217;s <a href="%2$s">%1$s comment</a> in your spam queue right now. | There are <a href="%2$s">%1$s comments</a> in your spam queue right now.
uk_UA[0]: Зараз в черзі спаму <a href="%2$s">%1$s коментар</a>.
uk_UA[1]: Зараз в черзі спаму <a href="%2$s">%1$s коментарі</a>.
uk_UA[2]: Зараз в черзі спаму <a href="%2$s">%1$s коментарів</a>.

en: <a href="%s">Akismet</a> blocks spam from getting to your blog.
uk_UA: <a href="%s">Akismet</a> запобігає від потрапляння спаму до вашого блогу.

en: <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from %2$s spam comment already.  | <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from %2$s spam comments already.
uk_UA[0]: <a href="%1$s">Akismet</a> захистив ваш сайт від %2$s спам-коментаря.
uk_UA[1]: <a href="%1$s">Akismet</a> захистив ваш сайт від %2$s спам-коментарів.
uk_UA[2]: <a href="%1$s">Akismet</a> захистив ваш сайт від %2$s спам-коментарів.

en: <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from <a href="%2$s">%3$s spam comment</a>. | <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from <a href="%2$s">%3$s spam comments</a>.
uk_UA[0]: <a href="%1$s">Akismet</a> захистив ваш сайт від <a href="%2$s">%3$s спам-коментаря</a>.
uk_UA[1]: <a href="%1$s">Akismet</a> захистив ваш сайт від <a href="%2$s">%3$s спам-коментарів</a>.
uk_UA[2]: <a href="%1$s">Akismet</a> захистив ваш сайт від <a href="%2$s">%3$s спам-коментарів</a>.

[ctx: comments]
en: Spam
uk_UA: Спам

en: Cheatin&#8217; uh?
uk_UA: Махлюєш?

en: Akismet Support
uk_UA: Підтримка Akismet

en: Akismet FAQ
uk_UA: Часті питання щодо Akismet

en: For more information:
uk_UA: Більше інформації:

en: The subscription status - active, cancelled or suspended
uk_UA: Статус підписки &#8212; активна, скасована або призупинена

en: Status
uk_UA: Статус

en: The Akismet subscription plan
uk_UA: План підписки Akismet

en: Subscription Type
uk_UA: Тип підписки

en: Account
uk_UA: Обліковий запис

en: Choose to either discard the worst spam automatically or to always put all spam in spam folder.
uk_UA: Виберіть, чи відхиляти очевидний спам автоматично, або завжди поміщати весь спам в папку спаму.

en: Strictness
uk_UA: Режим

en: Show the number of approved comments beside each comment author in the comments list page.
uk_UA: Відображати кількість схвалених коментарів поруч з кожним автором в списку коментарів.

en: Comments
uk_UA: Коментарі

en: Enter/remove an API key.
uk_UA: Ввести/видалити ключ API.

en: API Key
uk_UA: Ключ API

en: Akismet Configuration
uk_UA: Конфігурація Akismet

en: On this page, you are able to view stats on spam filtered on your site.
uk_UA: На цій сторінці ви можете подивитися статистику спаму, відфільтрованого на вашому сайті.

en: Akismet Stats
uk_UA: Статистика Akismet

en: Click the Use this Key button.
uk_UA: Натисніть кнопку "Використовувати цей ключ".

en: Copy and paste the API key into the text field.
uk_UA: Скопіюйте та вставте ключ в текстове поле.

en: If you already have an API key
uk_UA: Якщо ви вже маєте ключ API

en: Enter an API Key
uk_UA: Введіть ключ API

en: Sign up for an account on %s to get an API Key.
uk_UA: Зареєструйте обліковий запис на %s щоб отримати ключ API.

en: You need to enter an API key to activate the Akismet service on your site.
uk_UA: Щоб активувати сервіс Akismet на вашому сайті, потрібно ввести API-ключ.

en: New to Akismet
uk_UA: Початок роботи з Akismet

en: On this page, you are able to set up the Akismet plugin.
uk_UA: На цій сторінці ви можете встановити плагін Akismet.

en: Akismet Setup
uk_UA: Налаштування Akismet

en: Overview
uk_UA: Огляд

en: Re-adding...
uk_UA: Додавання...

en: (undo)
uk_UA: (відміна)

en: URL removed
uk_UA: Посилання видалене

en: Removing...
uk_UA: Видалення...

en: Remove this URL
uk_UA: Видалити це посилання

en: Settings
uk_UA: Налаштування

en: Comment History
uk_UA: Історія коментаря
