Clearfy Pro - en to ru_RU translation catalogue (355 entries)

en:   incorrect attempts to enter will be blocked for
ru_RU:   неправильных попыток вход будет заблокирован на

en:  Changes the text of the error so that attackers can not pick up the login.
ru_RU:  Меняет текст ошибки так, чтобы злоумышленники не смогли подобрать логин.

en:  blockings, access will be blocked for
ru_RU:  блокировок доступ будет заблокирован на

en:  entries.
ru_RU:  записей.

en:  hours.
ru_RU:  часов.

en:  minutes.
ru_RU:  минут.

en: * On older versions of Yoast SEO may not work - update the Yoast plugin
ru_RU: * На старых версиях Yoast SEO может не сработать - обновите плагин Yoast

en: * Works with the standard commenting form, if your topic has a manually prescribed form - most likely will not work!
ru_RU: * Работает со стандартной формой комментирования, если в Вашей теме форма прописана вручную - скорей всего не сработает!

en: - Read more at: %link%
ru_RU: - Читайте подробнее на: %link%

en: 301 redirect from one address to another. For example, if the article is not accessible at the old address.
ru_RU: 301 редирект с одного адреса на другой. Например, если статья не доступна по старому адресу.

en: <br>Source: %link%
ru_RU: <br>Источник: %link%

en: <strong>ERROR</strong>: Access denied.
ru_RU: <strong>Ошибка</strong>: Доступ запрещен.

en: <strong>ERROR</strong>: Too many failed login attempts.
ru_RU: <strong>Ошибка</strong>: Слишком много неправильных попыток.

en: A huge number of duplicates in date archives. Imagine, besides the fact that your article will be displayed on the main page and in the category, you will get at least 3 doubles: in the archives by year, month and date, for example /2016/ /2016/02/ /2016/02/15.
ru_RU: Огромное количество дублей в архивах дат. Представьте, кроме того, что Ваша статья будет выводиться на главной и в категории, Вы еще получите как минимум 3 дубля: в архивах по году, месяцу и дате, например /2016/ /2016/02/ /2016/02/15.

en: A lot of external links in comments reduce page rank and positions in search engines like Google.
ru_RU: Лишние внешние ссылки из комментариев, которых может набираться с десяток и больше всего для одной статьи, ничего хорошего для продвижения не принесут.

en: Access denied by Clearfy Pro.
ru_RU: Доступ запрещен Clearfy Pro.

en: Activate the option if Google PageSpeed is berating "Passive event listeners are not used to improve scrolling performance".
ru_RU: Активируйте опцию, если Google PageSpeed ругается на "Пассивные прослушиватели событий не используются для улучшения производительности при прокрутке".

en: Add attribute %s to image without it.
ru_RU: Проставляет аттрибут %s у изображений, где он не задан.

en: Add here the IPs that will not be restricted. 1 line - 1 IP.
ru_RU: Добавьте сюда IP, на которые не будут действовать ограничения. 1 строка - 1 IP.

en: Add here the IPs to be blocked. 1 line - 1 IP.
ru_RU: Добавьте сюда IP, которые нужно заблокировать. 1 строка - 1 IP.

en: Add noindex meta tag on pagination pages /page/2/, /page/3/, etc.
ru_RU: Добавляет meta-тег noindex на страницы пагинации /page/2/, /page/3/ и т.д.

en: Additionally
ru_RU: Дополнительно

en: Adds a link to the source of the article when copying text. Be sure to add the word: %link% it will be replaced by the link. &lt;br&gt; is a line break.
ru_RU: Добавляет ссылку на источник статьи при копировании текста. Обязательно добавьте слово: %link% оно будет заменено на ссылку. &lt;br&gt; - это перенос строки.

en: Adds image uploading for local avatars on profile edit page.
ru_RU: Добавляет загрузку картинок для локальных аватаров на странице редактирования профиля.

en: Adds passive for scroll and touch-action listeners.
ru_RU: Добавляет passive для прослушивателей прокрутки и touch-действий.

en: Affiliate program
ru_RU: Партнерская программа

en: After
ru_RU: После

en: After activation, turn off the sitemap and turn it back on to regenerate it.
ru_RU: После активации выключите карту сайта и включите обратно, чтобы перегенерировать её.

en: After installing WP, there is no robots.txt file and you have to create it manually. We've checked more then 30 different best examples to create the perfect robots.txt
ru_RU: После установки WP не содержит файла robots.txt и его приходится создавать вручную. Мы изучили больше 30 различных примеров и инструкций, чтобы создать идеальный robots.txt

en: After turn on this settings - clear cache if you have.
ru_RU: После включения обновите кеш, если у Вас установлены плагины кеширования.

en: After upgrading WordPress to version 5.0, everyone had the Gutenberg editor turned on by default, which brought not a few problems and issues.
ru_RU: После обновления WordPress до версии 5.0 у всех по умолчанию включился редактор Гутенберг, который принес не мало проблем и вопросов.

en: Allows attackers to find out the WP version installed on the site. This meta tag has no useful function.
ru_RU: Позволяет злоумышленникам узнать версию WP, установленную на сайте. Этот meta тег никакой полезной функции не несет.

en: Analogue to Rus To Lat, Cyr2Lat and other plugins. Transliteration of permanent links and file names. For example, the post "hello world!" becomes "privet-mir", and the file "picture.jpg" becomes "kartinka.jpg".
ru_RU: Аналог плагинов Rus To Lat, Cyr2Lat и др. Транслитерация постоянных ссылок и названий файлов. Например, пост "привет мир!" станет "privet-mir", а файл "картинка.jpg" станет "kartinka.jpg".

en: Any questions? Send message to our technical support.
ru_RU: При возникновении вопросов по каким-либо пунктам - не стесняйтесь задать вопрос в техническую поддержку.

en: As avatars in WP are automatically displayed gravatars from gravatar.com, an unnecessary external resource to download.
ru_RU: В качестве аватаров в WP автоматически выводятся граватары от gravatar.com, лишний внешний ресурс для загрузки.

en: As with styles, scripts are connected by specifying the version of the file, plugin or engine, it looks like this: %s. Firstly, this allows attackers to know the version of the plugin, the engine, and secondly, disables caching for these files, which reduces the page load time.
ru_RU: Как и со стилями, скрипты подключаются с указанием версии файла, плагина или движка, выглядит это так: %s. Во-первых, это позволяет злоумышленникам узнать версию плагина, движка, во-вторых, отключает кеширование для этих файлов, что уменьшает время загрузки страницы.

en: At most, the most recent
ru_RU: Максимум хранятся последние

en: Attempts remaining: <strong>%d</strong>
ru_RU: Осталось попыток: <strong>%d</strong>

en: Attention!
ru_RU: Внимание!

en: Attention! A robots.txt was detected.
ru_RU: Внимание! Обнаружен файл robots.txt.

en: Automatically creates the perfect robots.txt
ru_RU: Автоматически создает идеальный robots.txt

en: Automatically notify search engines of changes to the site.
ru_RU: Автоматически сообщать поисковым системам об изменениях на сайте.

en: Automatically set Last Modified
ru_RU: Автоматически проставить Last Modified

en: Automatically set the alt attribute
ru_RU: Автоматически проставить alt

en: Avatars
ru_RU: Аватары

en: Background Color
ru_RU: Цвет фона

en: Bloggers need attention to RSS feeds. If you use them, do not disable it.
ru_RU: Блогерам необходимо обратить особое внимание на RSS ленты. Если Вы пользуетесь ими - не отключите случайно.

en: Bottom
ru_RU: Внизу

en: Bruteforcing or brute-forcing passwords to sites happens all the time. In addition to potential hacking, you get a constant load on the server.
ru_RU: Брутфорс или перебор паролей на сайты происходит постоянно. Кроме потенциального взлома вы получаете постоянную нагрузку на сервер.

en: Built-in XML sitemap is located at /wp-sitemap.xml.
ru_RU: Встроенная XML карта сайта расположена по адресу /wp-sitemap.xml.

en: Button Color
ru_RU: Цвет кнопки

en: Button text
ru_RU: Текст кнопки

en: By default for widget "recent comments" WordPress add styles to source code that you can't change, because to them apply !important.
ru_RU: WP по умолчанию для виджета "последние комментарии" прописывает в коде стили, которые практически невозможно поменять, т.к. к ним применяется !important.

en: By default, since version 5.5 in WordPress appeared XML sitemap. If you use SEO plugins, you can disable the default map.
ru_RU: По умолчанию, с версии 5.5 в WordPress появилась XML карта сайта. Если вы используете SEO-плагины, стандартную карту можно отключить.

en: By default, the XML sitemap displays links to user pages. In 99&#37; of cases they are not needed and it is recommended to disable them.
ru_RU: По умолчанию, в XML карте сайта выводятся ссылки на страницы пользователей. В 99% случаев они не нужны и рекомендуется их отключить.

en: By default, the top admin panel is shown for authorized users.
ru_RU: По умолчанию для авторизованных пользователей показывается верхняя панель администратора.

en: Canonical in pagination pages
ru_RU: Canonical на страницах пагинации

en: Changes the canonical link to the homepage or the rubric itself.
ru_RU: Меняет canonical ссылку на главную или саму рубрику.

en: Check your site after enable this setting
ru_RU: Проверьте работу сайта после установки параметра

en: Choose avatar
ru_RU: Выбрать аватар

en: Choose local avatar
ru_RU: Выбрать локальный аватар

en: Clear code
ru_RU: Чистка кода

en: Clear log
ru_RU: Очистить лог

en: Code
ru_RU: Код

en: Code before %s
ru_RU: Код перед %s

en: Code in %s
ru_RU: Код в %s

en: Comments
ru_RU: Комментарии

en: Comments are closed.
ru_RU: Комментарии закрыты.

en: Comments in WordPress can be added through external applications using XML-RPC.
ru_RU: Комментарии в WordPress можно оставлять с помощью внешних приложений, используя XML-RPC.

en: Comments in WordPress can be added through the REST API.
ru_RU: Комментарии в WordPress можно оставлять через интерфейс REST API.

en: Completely disables the built-in XML sitemap.
ru_RU: Полностью отключает встроенную XML карту сайта.

en: Completely turns off Gutenberg.
ru_RU: Полностью отключает Гутенберг.

en: Content protection
ru_RU: Защита контента

en: Cookie notice
ru_RU: Уведомление о Cookie

en: Copy this code to any text file to save all site settings.
ru_RU: Скопируйте этот код в любой текстовый файл, чтобы сохранить все настройки сайта.

en: Create an optimized robots.txt
ru_RU: Создать правильный robots.txt

en: Crop
ru_RU: Обрезать

en: Current lockouts
ru_RU: Текущие блокировки

en: Defence
ru_RU: Защита

en: Delete ?replytocom
ru_RU: Удалить ?replytocom

en: Delete RSD link
ru_RU: Удалить RSD ссылку

en: Delete WLW Manifest link
ru_RU: Удалить WLW Manifest ссылку

en: Delete a comment from a section %s
ru_RU: Удалить комментарий из секции %s

en: Delete all
ru_RU: Удалить все

en: Delete attachment pages
ru_RU: Удалить страницы вложений

en: Delete date archives
ru_RU: Удалить архивы дат

en: Delete dns-prefetch
ru_RU: Удалить dns-prefetch

en: Delete including jquery-migrate.min.js from %s
ru_RU: Удаляет подключение jquery-migrate.min.js из %s

en: Delete shortlink %s
ru_RU: Удалить короткую ссылку %s

en: Delete tag archives
ru_RU: Удалить архивы тегов

en: Delete user archives
ru_RU: Удалить архивы пользователей

en: Deletes ?relpytocom and puts a redirect on the entry
ru_RU: Удаляет ?relpytocom и ставит редирект на запись

en: Deletes attachment pages and puts a redirect on the entry.
ru_RU: Удаляет страницы вложений и ставит редирект на запись.

en: Deletes the date archives completely and sets a redirect.
ru_RU: Удаляет полностью архивы дат и ставит редирект.

en: Deletes user archives completely and puts a redirect.
ru_RU: Удаляет полностью архивы дат и ставит редирект.

en: Deletes versions of styles
ru_RU: Удаляет версии у стилей

en: Disable Emoji
ru_RU: Отключить Emoji

en: Disable Gutenberg
ru_RU: Отключить Gutenberg

en: Disable Gutenberg widgets
ru_RU: Отключить Gutenberg виджеты

en: Disable JSON REST API
ru_RU: Отключить JSON REST API

en: Disable REST API comments
ru_RU: Отключить комментирование REST API

en: Disable RSS Feeds
ru_RU: Отключить ленты RSS

en: Disable XML-RPC comments
ru_RU: Отключить комментирование XML-RPC

en: Disable admin bar
ru_RU: Отключить админ бар

en: Disable all
ru_RU: Отключить все

en: Disable gravatars
ru_RU: Отключить граватары

en: Disable hotkeys
ru_RU: Отключить работу горячих клавиш

en: Disable logging
ru_RU: Отключить логирование

en: Disable revisions completely
ru_RU: Отключить ревизии полностью

en: Disable standard XML Sitemap
ru_RU: Отключить встроенную XML карту сайта

en: Disable text selection
ru_RU: Отключить выделение текста

en: Disable the right mouse button
ru_RU: Отключить правую кнопку мыши

en: Disable user list in wp-sitemap-users-1.xml
ru_RU: Отключить список пользователей в wp-sitemap-users-1.xml

en: Disable users
ru_RU: Отключить пользователей

en: Disable xmlrpc.php
ru_RU: Отключить xmlrpc.php

en: Disables commenting via XML-RPC.
ru_RU: Отключает добавление комментариев через XML-RPC.

en: Disables commenting via the REST API.
ru_RU: Отключает добавление комментариев через REST API.

en: Disables comments
ru_RU: Отключить комментарии

en: Disables email notifications about automatic updates.
ru_RU: Отключает уведомления на e-mail об автоматических обновлениях.

en: Disables gravatars and displays the default image as an avatar.
ru_RU: Отключает граватары и в качестве аватаров выводит картинку по-умолчанию.

en: Disables key operation Ctrl+C, Ctrl+A, Ctrl+U, Ctrl+S, Ctrl+X, Ctrl+Shift+C
ru_RU: Отключает работу клавиш Ctrl+C, Ctrl+A, Ctrl+U, Ctrl+S, Ctrl+X, Ctrl+Shift+C

en: Disables text selection on the page
ru_RU: Отключает выделение текста на странице

en: Disables the output of application/ld+json code in the site header.
ru_RU: Отключает вывод кода application/ld+json в шапке сайта.

en: Disables the right mouse button
ru_RU: Отключает правую кнопку мышки

en: Disables these widgets, reducing the number of database queries.
ru_RU: Отключает эти виджеты, уменьшая количество запросов к базе данных.

en: Dispatch History
ru_RU: История отправки

en: Displays a notification at the bottom about the use of cookies on the site.
ru_RU: Выводит в нижней части уведомление о использовании куки на сайте.

en: Do not delete
ru_RU: Не удалять

en: Documentation
ru_RU: Документация

en: Does not work: with Yandex.Market widget.
ru_RU: Не работает: с виджетом Яндекс.Маркета.

en: Don't forget to save settings
ru_RU: Не забудьте сохранить настройки

en: Duplicate
ru_RU: Дубли

en: Duplicate pages
ru_RU: Дубли страниц

en: Each uploaded picture has its own page on the site, consisting of only one picture. Such pages are successfully indexed and create duplicates. The site may have thousands of pages of the same type of attachments.
ru_RU: Каждая загруженная картинка имеет свою страничку на сайте, состоящую только из одной картинки. Такие страницы успешно индексируются и создают дубли. На сайте могут быть тысячи однотипных страниц вложений.

en: Enable HTML minify
ru_RU: Включить HTML минификацию

en: Enable all
ru_RU: Включить все, что возможно

en: Enable local avatars
ru_RU: Включить локальные аватары

en: Enable recommended
ru_RU: Только рекомендованные

en: Enable the ability for registered users to upload their avatars on the user edit page.
ru_RU: Включить возможность загружать свои аватарки для зарегистрированных пользователей на странице редактирования пользователя.

en: Enable white label
ru_RU: Включить White Label

en: Exclude pages:
ru_RU: Исключить страницы:

en: Expired
ru_RU: Истекает

en: Export / Import settings
ru_RU: Экспорт / Импорт настроек

en: Extras
ru_RU: Дополнительно

en: FAQ
ru_RU: Вопросы и ответы

en: FAQ and changelog you can find in <a href="%s">our knowledge base</a>.
ru_RU: Теперь список изменений и вопросы/ответы можно найти <a href="%s">в нашей базе</a>.

en: File jquery-migrate.min.js require for old version of jQuery before 1.9.х. In most cases it unnecessary file to load.
ru_RU: Файл jquery-migrate.min.js требуется для старых скриптов jQuery до версии 1.9.х. Сейчас необходимости использовать этот файл практически нет.

en: For Rank Math plugin
ru_RU: Для плагина Rank Math

en: For Yoast SEO plugin
ru_RU: Для плагина Yoast SEO

en: For default we recommend enable only recommended settings.<br>If you are expert - you can configure manually.
ru_RU: Для большинства блогов мы рекомендуем включать "Только рекомендованные" настройки.<br>Если Вы опытный пользователь WordPress - настройки можно сделать вручную.

en: For example:
ru_RU: Например:

en: For quick start just enable Recommended settings and click Save. But we recommend watch all possible Clearfy Pro features.
ru_RU: Для большинства сайтов и блогов достаточно включить Рекомендованные настройки и нажать Сохранить. Но мы все таки рекомендуем Вам пройтись по каждой вкладке и изучить все возможные настройки Clearfy Pro.

en: Fully or partially disables commenting.
ru_RU: Полностью или частично отключает работу комментариев.

en: General
ru_RU: Основные

en: HTML comments are not deleted, because it can brake ad or analytics.
ru_RU: HTML комментарии не удаляются, т.к. много случаев, когда счетчики или реклама перестает работать.

en: Have you changed your username from admin to another so that intruders do not know your login? Don't get excited, type in the address bar %s and you will be redirected to the author's page in 90&#37 of cases %s, thus giving away your login.
ru_RU: Сменили имя пользователя с admin на другое, чтобы злоумышленники не узнали Ваш логин? Не спешите радоваться, наберите в адресной строке %s и Вас в 90&#37 случаев сразу перекинет на страницу автора %s, тем самым выдавая Ваш логин.

en: Help
ru_RU: Помощь

en: Help:
ru_RU: Помощь:

en: Hide authors external links in comments by JS
ru_RU: Спрятать внешние ссылки авторов комментариев в JS

en: Hide entries
ru_RU: Скрыть записи

en: Hide external links in comments by JS
ru_RU: Спрятать внешние ссылки в комментариях в JS

en: Hide login errors
ru_RU: Спрятать ошибки при входе на сайт

en: Hide records from the main page, specify the IDs of records, separated by commas.
ru_RU: Скрыть вывод записей с главной страницы, укажите ID записей через запятую.

en: Hide the output of records from all archives (headings, labels, etc.), specify the record IDs separated by commas.
ru_RU: Скрыть вывод записей со всех архивов (рубрик, меток и т.д.), укажите ID записей через запятую.

en: Hide the records from the search page, specify the IDs of the records, separated by commas.
ru_RU: Скрыть вывод записей со страницы поиска, укажите ID записей через запятую.

en: Hide wp-login.php
ru_RU: Спрятать wp-login.php

en: IP Blacklist
ru_RU: Черный список IP

en: IP Whitelist
ru_RU: Белый список IP

en: If possible, do not use the words login, sign-in, admin, dashboard.
ru_RU: По возможности не используйте слова login, sign-in, admin, dashboard.

en: If you are sure that 404 error logging is not required - you can disable it completely.
ru_RU: Если вы уверены, что логирование 404 ошибок не требуется - можете отключить его полностью.

en: If you are the only one filling the site, it's a must. Allows you to get rid of duplicates on user archives, such as /author/admin/.
ru_RU: Если сайт наполняете только Вы - обязательный пункт. Позволит избавиться от дублей на архивах пользователей, например /author/admin/.

en: If you forget the address of the new page - you will have to either delete the plugin or use the hook from the
ru_RU: Если Вы забудете адрес новой страницы - Вам придется или удалить плагин, или использовать хук из

en: If you forget your username/password and get locked out -
ru_RU: Если вы забудете логин/пароль и вас заблокирует —

en: If you have a question about our product - perhaps the answer is already in our documentation.
ru_RU: Если у&nbsp;Вас возник вопрос по&nbsp;нашему продукту&nbsp;&mdash; возможно ответ уже есть в&nbsp;нашей документации.

en: If you set %s, all pages containing %s will be excluded, including %s, %s, %s, etc.
ru_RU: Если задать %s, будут исключены все страницы, содержащие %s, в т.ч. %s, %s, %s и т.д.

en: If you use tags only for the Related posts block or don't use them at all, it's better to close them to avoid duplicates.
ru_RU: Если Вы используете теги только для блока Похожие записи, либо не использете их совсем - правильнее будет их закрыть, чтобы избежать дублей.

en: If your site uses an SSL certificate, check this box to enable redirection from http to https
ru_RU: Если Ваш сайт использует SSL-сертификат, отметьте данный пункт, чтобы включить редирект с http на https

en: Import
ru_RU: Импорт

en: Import successfully done
ru_RU: Импорт успешно завершен

en: Important: Be sure to memorize and write down the new login page. After activating this option - the old login page will be unavailable.
ru_RU: Важно! Обязательно запомните и запишите новую страницу входа. После активации данной опции - старая страница входа будет недоступна.

en: In WordPress 5.8, the usual widgets have been replaced by Gutenberg, it is not very convenient and many do not need. Analogue to Classic Widgets.
ru_RU: В WordPress 5.8 обычные виджеты заменили на Gutenberg, это не очень удобно и многим не требуется. Аналог Classic Widgets.

en: In WordPress, any entry can be divided into parts (pages), each part has its own address. But this functionality is rarely used, but can cause you trouble. For example, to the address of any record of your blog can add a number, /privet-mir/1/ - will open the record itself, which will be a double. The number can be any number.
ru_RU: В WordPress любую запись можно разделить на части (страницы), у каждой части будет свой адрес. Но этот функционал крайне редко используется, зато может создать Вам неприятности. Например, к адресу любой записи Вашего блога можно добавить номер, /privet-mir/1/ - откроется сама запись, что будет дублем. Номер можно подставить любой.

en: In search
ru_RU: В поиске

en: In some cases minifier can't work correct - please send report to our technical support.
ru_RU: В некоторых случаях может работать некорректно - напишите нам в поддержку.

en: In the archives
ru_RU: В архивах

en: In the last element of the breadcrumbs plugin Yoast SEO displays the name of the record. To avoid duplication, you can replace it with the title of the record.
ru_RU: В последнем элементе хлебных крошек плагина Yoast SEO выводится название записи. Чтобы оно не дублировалось можно заменить его на title записи.

en: Include IndexNow
ru_RU: Включить IndexNow

en: IndexNow key
ru_RU: Ключ IndexNow

en: Insert the code before the closing %s
ru_RU: Выводит указанный код перед закрывающим %s

en: Instructions
ru_RU: Инструкция

en: It does not work on your hosting, please, read %s.
ru_RU: Срабатывает не на всех хостингах, если у Вас не отдается этот заголовок, посмотрите %s.

en: It is generated automatically, you can change it to your own. The key can contain the characters a-z, A-Z , 0-9, -.
ru_RU: Сгенерирован автоматически, можно изменить на свой. Ключ может содержать символы a-z, A-Z , 0-9, -.

en: It redirects from http to https.
ru_RU: Ставит редирект с http на https.

en: It redirects from the tag pages to the main page.
ru_RU: Ставит редирект со страниц тегов на главную.

en: It redirects to the entry itself.
ru_RU: Ставит редирект на саму запись.

en: It removes the link to xmlrpc.php in the server response, and closes the possibility of spamming the site with pingbacks.
ru_RU: Удаляет в ответах сервера ссылку на xmlrpc.php, закрывает возможность спамить сайт pingback'ами.

en: It was already blocked:
ru_RU: Уже было заблокировано:

en: JS scripts are not minified in code, because in 90&#37 of cases minifier braking them.
ru_RU: JS скрипты не минифицируются в коде, т.к. в 90% случаев это приводит к поломкам.

en: JSON-LD is a markup format. Plugin outputs in the header information about the site and a link to the search using this format.
ru_RU: JSON-LD - формат микроразметки. Плагин выводит в шапке информацию о сайте и ссылку на поиск с помощью этого формата.

en: Just enable needed settings and click save. All done.
ru_RU: Просто включите необходимые настройки и нажмите Сохранить.

en: Last element in breadcrubms in Yoast SEO plugin duplicate article title. Some SEO specialists thinks that it's worse for optimization.
ru_RU: Последний элемент в хлебных крошках в плагине WP SEO by Yoast дублирует название статьи. Некоторые SЕО-специалисты считают это дублирование лишним.

en: Left
ru_RU: Слева

en: Length from 8 to 128 characters.
ru_RU: Длина от 8 до 128 символов.

en: License key
ru_RU: Лицензионный ключ

en: Limit the number of attempts
ru_RU: Ограничить количество попыток

en: Limit the number of revisions
ru_RU: Ограничить количество ревизий

en: Link to source when copying
ru_RU: Ссылка на источник при копировании

en: Make a backup of the current robots.txt file and delete it to make this feature work
ru_RU: Сделайте бекап текущего файла robots.txt и удалите его, чтобы данная функция могла работать

en: Minify
ru_RU: Минификация

en: Minify pages
ru_RU: Выполняет минификацию страницы

en: Modules
ru_RU: Модули

en: Noindex for pagination
ru_RU: Noindex для пагинации

en: On the main page
ru_RU: На главной

en: On this page you can see a log of the most recent requests for which a 404 error was returned.
ru_RU: На этой странице Вы видите журнал последних запросов, по которым была возвращена 404 ошибка.

en: One of the reasons why your site on WP started to slow down is an attack on the site, when there are a lot of requests to the file xmlrpc.php, which is responsible for pingback's, remote access to WP. Through the file xmlrpc.php can go DDoS or Brutforce attack.
ru_RU: Одной из причин, по которым Ваш сайт на WP стал тормозить, является атака на сайт, при которой идет большое количество запросов к файлу xmlrpc.php, который отвечает за pingback'и, удаленный доступ к WP. Через файл xmlrpc.php может идти DDoS или Брутфорс-атака.

en: One way to combat text copying.
ru_RU: Один из способов борьбы с копированием текста.

en: Only works for images in content since it uses %s filter.
ru_RU: Работает только для картинок в контенте, т.к. использует фильтр %s.

en: Our goal is to make a powerful plugin that will be among the first must-have plugins for WP.
ru_RU: Наша цель - сделать мощный плагин, который войдет в число первых обязательных плагинов для WP.

en: Our pages
ru_RU: Наши страницы

en: PageSpeed passive listeners
ru_RU: Пассивные прослушиватели PageSpeed

en: Pagination pages are included in search engine results /page/2/, /page/3/, etc.
ru_RU: В результаты выдачи поисковых систем включаются страницы пагинации /page/2/, /page/3/ и т.д.

en: Password brute force protection
ru_RU: Защита от перебора паролей

en: Performs transliteration of permanent links and downloadable files.
ru_RU: Выполняет транслитерацию постоянных ссылок и загружаемых файлов.

en: Perhaps it will not work with your theme
ru_RU: Может не работать с Вашей темой

en: Please try again after %dh.
ru_RU: Попробуйте еще раз через %dч.

en: Please try again after %dm.
ru_RU: Попробуйте еще раз через %dм.

en: Please try again later.
ru_RU: Попробуйте позже.

en: Plugin version
ru_RU: Версия плагина

en: Position
ru_RU: Позиция

en: Protection
ru_RU: Защита

en: Protects the site from password brute-forcing.
ru_RU: Защищает сайт от перебора паролей.

en: Put * to replace any number of characters. For example: %s.
ru_RU: Поставьте * для замены любого количества символов. Например: %s.

en: Questions, changelog
ru_RU: Вопросы, список изменений

en: Rank Math adds comments in HTML, links, social media links to source code.
ru_RU: Rank Math добавляет комментарии HTML, ссылки, социальные сети в код страниц.

en: Rank Math plugin displays canonical links /page/2/, /page/3/, etc. on pagination pages.
ru_RU: Плагин Rank Math на страницах пагинации выводит canonical ссылки /page/2/, /page/3/ и т. д.

en: Recommended
ru_RU: Рекомендовано

en: Redirect
ru_RU: Редиректы

en: Redirect Manager
ru_RU: Менеджер редиректов

en: Reduces page weight about 20-30&#37 by removing line breaks, tabs, spaces, etc. Improve Google PageSpeed scores.
ru_RU: Позволяет уменьшить объем страницы на 20-30% за счет удаления переносов строк, символов табуляции, пробелов и т.д. Кроме уменьшения веса страницы, это добавляет баллов в Google PageSpeed.

en: Remove
ru_RU: Удалить

en: Remove "Calendar" widget
ru_RU: Убрать виджет "Календарь"

en: Remove "Pages" widget
ru_RU: Убрать виджет "Страницы"

en: Remove "Tag Cloud" widget
ru_RU: Убрать виджет "Облако меток"

en: Remove .recentcomments styles
ru_RU: Удалить стили .recentcomments

en: Remove REST API links from %s and create redirect on front.
ru_RU: Удаляет ссылки из секции %s и ставит редирект на главную.

en: Remove all HTML comments, links, social media links about Rank Math.
ru_RU: Удаляет все HTML-комментарии, ссылки, ссылки на социальные сети от плагина Rank Math.

en: Remove application/ld+json
ru_RU: Удалить application/ld+json

en: Remove comments from all menus, admin bar, widgets, feeds etc.
ru_RU: Удаляет комментарии из меню, админ-бара, виджетов, фидов и т.д.

en: Remove duplicate pagination of posts
ru_RU: Удалить дубли пагинации постов

en: Remove from interface
ru_RU: Удалить из интерфейса

en: Remove jquery-migrate.min.js
ru_RU: Удалить jquery-migrate.min.js

en: Remove last duplicate title in breadcrumbs WP SEO by Yoast
ru_RU: Убирает дублирование названия в хлебных крошках WP SEO by Yoast

en: Remove license key
ru_RU: Удалить лицензионный ключ

en: Remove links to wordpress.org from the admin bar
ru_RU: Убрать ссылки на wordpress.org из админ бара

en: Remove local avatar
ru_RU: Удалить локальный аватар

en: Remove meta generator
ru_RU: Удалить meta generator

en: Remove previous and next post links
ru_RU: Удалить ссылки на предыдущую, следующую запись

en: Remove tag %s from XML sitemap
ru_RU: Удаляет тег %s из XML карты плагина Yoast SEO

en: Remove tag %s from XML sitemap plugin Yoast SEO.
ru_RU: Удаляет тег %s из XML карты плагина Yoast SEO.

en: Remove the "Site" field in the comment form
ru_RU: Убрать в форме комментирования поле «Сайт»

en: Remove the ability to know the username of the administrator
ru_RU: Убрать возможность узнать логин админа

en: Remove the version from the scripts
ru_RU: Удалить версию у скриптов

en: Remove version from styles
ru_RU: Удалить версию у стилей

en: Removes .recentcomments styles from %s
ru_RU: Удаляет стили .recentcomments из секции %s

en: Removes Emoji from %s
ru_RU: Удаляет код emoji из секции %s

en: Removes all links to wordpress.org from the toolbar.
ru_RU: Убирает все ссылки на wordpress.org из панели инструментов.

en: Removes comments from interface.
ru_RU: Удаляет комментарии из интерфейса.

en: Removes dns-prefetch links from %s section
ru_RU: Удаляет ссылки dns-prefetch из секции %s

en: Removes duplicate title in breadcrumbs WP SEO by Yoast
ru_RU: Удаляет дублирование названия статьи в хлебных крошках Yoast SEO

en: Removes the "Site" field from the comment form.
ru_RU: Убирает поле «Сайт» из формы комментирования.

en: Removes the Yoast SEO plugin comment from the section %s.
ru_RU: Удаляет комментарий плагина Yoast SEO из секции %s.

en: Removes the ability to find out the username of the administrator
ru_RU: Убирает возможность узнать логин администратора

en: Removes the link to the RSS feed from the &lt;head&gt; section, closes it and puts a redirect from all RSS feeds.
ru_RU: Удаляет ссылку на RSS-ленту из секции &lt;head&gt;, закрывает и ставит редирект со всех RSS-лент.

en: Removes the meta tag from the section  %s
ru_RU: Удаляет метатег из секции  %s

en: Removes versions from scripts
ru_RU: Удаляет версии у скриптов

en: Replace the title of an entry with the title in WP SEO Yoast breadcrumbs
ru_RU: Заменить название записи на title в хлебных крошках WP SEO Yoast

en: Replaces authors external links in comments by JS, and it looks like a regular link.
ru_RU: Заменяет ссылки авторов комментариев на JS код, отличить от обычных ссылок внешне невозможно.

en: Replaces only external links in comments by JS and it looks like a regular link.
ru_RU: Заменяет только внешние ссылки в комментариях на JS код, отличить от обычных ссылок внешне невозможно.

en: Replaces the name of the record with the title of the record in the breadcrumbs of the WP SEO Yoast plugin
ru_RU: Заменяет название записи на title записи в хлебных крошках плагина WP SEO Yoast

en: Returns classic widgets.
ru_RU: Возвращает классические виджеты.

en: Revisions
ru_RU: Ревизии

en: Right
ru_RU: Справа

en: Section of frequently asked questions and their answers. You can quickly find an answer to your question.
ru_RU: Раздел частозадаваемых вопросов и&nbsp;ответов к&nbsp;ним. Можно быстро найти ответ на&nbsp;вопрос.

en: Select
ru_RU: Выбрать

en: Select post types to disable comments:
ru_RU: Выберите типы записей, в которых нужно отключить комментарии:

en: Selected
ru_RU: Выборочно

en: Set for all posts, pages, archives (categories, tags, etc.) the header %s and returns the correct answer if the page has not been changed.
ru_RU: Проставляет для всех записей, страниц, архивов (категорий, тегов и пр.) заголовок %s и возвращает правильный ответ, если страница не была изменена.

en: Set header If-Modified-Since
ru_RU: Отдавать ответ If-Modified-Since

en: Settings
ru_RU: Настройки

en: Settings for %s are hidden because the plugin is not active at the moment.
ru_RU: Настройки для %s скрыты, так как плагин в данный момент не активен.

en: Show registered path's REST API
ru_RU: Показать зарегистрированные пути REST API

en: Since version 3.7, WordPress has learned how to automatically update itself and send you an email about the update each time. Since version 5.5, two more types of emails have been added.
ru_RU: С версии 3.7 WordPress научилась автоматически обновляться и отправлять каждый раз e-mail об обновлении. С версии 5.5 добавили еще два вида писем.

en: Since version 4.6.1 WordPress add new links in section %s like this: %s
ru_RU: С версии 4.6.1 в WordPress появились новые ссылки в секции %s такого вида: %s

en: Sorry, this is private territory.
ru_RU: Извините, доступ запрещен.

en: Source: %link%
ru_RU: Источник: %link%

en: Team WPShop.ru
ru_RU: Команда WPShop.ru

en: Text color
ru_RU: Цвет текста

en: The first item in the top bar is the WordPress logo and external links to wordpress.org, documentation, and forums.
ru_RU: Первым пунктом в верхней панели идет логотип WordPress и внешние ссылки на сайты wordpress.org, документацию и форумы.

en: The main hole from which they will parse your content is RSS feeds. For article sites, business card sites, corporate sites - disable it.
ru_RU: Основная дыра, откуда будут парсить Ваш контент, - RSS-ленты. Для статейных сайтов, сайтов-визиток, корпоративных сайтов - отключать обязательно.

en: The most of SEO specialists advise to fill alt attribute. If you missed or did not fill it, it will be automatically assigned and equal the title of article.
ru_RU: Аттрибут alt обязателен к заполнению, - так говорит большинство SEO-специалистов. Если вдруг Вы пропустили или вовсе не заполняли его, он будет проставлен автоматически и будет равен названию статьи.

en: The option can not be included, because with WordPress 5.5 fixed in the core.
ru_RU: Опцию можно не включать, т.к. с WordPress 5.5 пофиксили в ядре.

en: The plugin does not automatically translate existing slugs. Click the button below to transliterate them
ru_RU: Плагин автоматически не переводит существующие адреса. Чтобы это сделать, нажмите кнопку ниже

en: The table shows the last
ru_RU: В таблице выводится последние

en: These settings apply only to the standard XML sitemap, which appeared since WP 5.5.
ru_RU: Данные настройки относятся только к стандартной XML карте сайта, которая появилась с версии WP 5.5.

en: This information will help you properly configure redirects from articles in which you have changed the address, to find pictures, styles and scripts that do not open on the site, to monitor the security of the site, time to see the problem areas.
ru_RU: Эта информация поможет Вам правильно настроить редиректы со статей, у которых Вы сменили адрес, найти картинки, стили и скрипты, которые не открываются на сайте, следить за безопасностью сайта, вовремя увидеть проблемные места.

en: This usually adds counters, analytics and other JS scripts.
ru_RU: Сюда обычно добавляют счетчики, аналитику и другие JS скрипты.

en: This usually adds verification codes from the webmaster, retarget code or JS code, which should be executed first.
ru_RU: Сюда обычно добавляют коды верификации от вебмастера, код ретаргета или JS-код, который нужно исполнить в первую очередь.

en: This website uses cookies to improve user experience. By continuing to use the site, you consent to the use of cookies.
ru_RU: Этот сайт использует cookie для хранения данных. Продолжая использовать сайт, Вы даете свое согласие на работу с этими файлами.

en: Tired of spam comments? Visitors leaving "empty" comments for a link to your site?
ru_RU: Надоел спам в комментариях? Посетители оставляют «пустые» комментарии ради ссылки на свой сайт?

en: Transliterate existing slugs
ru_RU: Транслитерировать существующие адреса

en: Transliteration
ru_RU: Транслитерация

en: Transliteration of headers and files
ru_RU: Транслитерация заголовков и файлов

en: Up to 90&#37 comments may be left on your site for external link. Even nofollow can't stop reduce page rank.
ru_RU: До 90% комментариев на блоге может быть оставлено ради внешней ссылки. Даже nofollow от утекания веса страницы тут не поможет.

en: Update notifications
ru_RU: Уведомления об обновлениях

en: Upload avatar
ru_RU: Загрузить аватар

en: Versions
ru_RU: Версии

en: Video tutorials
ru_RU: Видео-инструкции

en: Video tutorials on the plugin and its functions. Subscribe to the channel so you don't miss it.
ru_RU: Обзор плагина и&nbsp;функций в&nbsp;видео формате. Подпишитесь на&nbsp;канал, чтобы не&nbsp;пропустить.

en: WP 4.2 and up add support Emoji smiles in source code for old browsers. It use external JavaScript library which slowly page and create request to external resources.
ru_RU: WP с версии 4.2 добавил поддержку смайликов Emoji в исходный код для старых браузеров. Используется внешняя JavaScript библиотека, которая создает лишний код и запросы к внешним ресурсам.

en: WP 4.4 and up create technical pages /wp-json/, which successfully indexing search engines like Google and reduce rank and positions of site.
ru_RU: WP с версии 4.4 создает технические страницы /wp-json/, которые успешно индексируются поисковиками и в индекс попадают мусорные страницы.

en: WP by default shows if you entered the wrong username or the wrong password, which gives attackers to understand if a particular user exists on the site, and then start brute-forcing passwords.
ru_RU: WP по умолчанию показывает, ввели ли Вы неправильный логин или неправильный пароль, что дает злоумышленникам понять, существует ли определенный пользователь на сайте, а после начать перебор паролей.

en: WP, themes and plugins often include styles with the version of the file, plugin or engine, it looks like this: %s. First, this allows attackers to know the version of the plugin, the engine, and secondly, disables caching for these files, which reduces the time it takes to load the page.
ru_RU: WP, темы и плагины часто подключают стили с указанием версии файла, плагина или движка, выглядит это так: %s. Во-первых, это позволяет злоумышленникам узнать версию плагина, движка, во-вторых, отключает кеширование для этих файлов, что уменьшает время загрузки страницы.

en: Warning!
ru_RU: Внимание!

en: Warning! Before you activate it, make sure that your site opens via https
ru_RU: Внимание! Перед активацией обязательно убедитесь, что Ваш сайт открывается по https

en: Warning! Old settings will be deleted before importing!
ru_RU: Внимание! Старые настройки будут удалены перед импортом!

en: Warning. In the file wp-config.php found a constant WP_POST_REVISIONS, it defines the number of revisions. Remove it, so you can change this value through the admin panel.
ru_RU: Внимание! В файле wp-config.php найдена константа WP_POST_REVISIONS, она определяет количество ревизий. Удалите её, чтобы Вы могли менять это значение через админку.

en: We thank you for purchasing Clearfy Pro!
ru_RU: Мы благодарим Вас за приобретение Clearfy Pro!

en: What does code 202 mean
ru_RU: Что значит код 202

en: When you save and update any record or page, a copy (revision) of it is created, which you can view or restore in the future. But over time, a large number of such revisions (and there can be dozens of them for each page) clog the database, wasting space and slowing down the work. Usually, it is sufficient to keep up to 3-5 recent revisions.
ru_RU: При сохранении и обновлении любой записи или страницы создается её копия (ревизия), которую в будущем можно посмотреть или восстановить. Но со временем большое количество таких ревизий (а их может быть десятки для каждой страницы) забивают базу данных, расходуя место и замедляя работу. Обычно достаточно хранить до 3-5 последних ревизий.

en: Widgets
ru_RU: Виджеты

en: Widgets "Pages", "Calendar", "Label Cloud" create unnecessary requests to the database, and are now used very rarely, because "Pages" is easily replaced by the widget "Menu", and the other two only create duplicate pages.
ru_RU: Виджеты "Страницы", "Календарь", "Облако меток" создают по лишнему запросу к базе данных, а используются сейчас крайне редко, т.к. "Страницы" легко заменяются виджетом "Меню", а два других только создают дубли страниц.

en: WordPress adds ?replytocom= to the Reply link in comments if tree comments are enabled
ru_RU: WordPress добавляет ?replytocom= к ссылке Ответить в комментариях, если включены древовидные комментарии

en: WordPress does not know how to give the server response header Last Modified (date of last modification of the document) and give the correct response 304 Not Modified. And this header is very important for search engines. Its presence accelerates indexing, reduces the load and allows search engines to load more pages at a time in the index.
ru_RU: WordPress не умеет отдавать в ответах сервера заголовок Last Modified (дату последнего изменения документа) и давать правильный ответ 304 Not Modified. А этот заголовок очень важен для поисковых систем. Его наличие ускоряет индексацию, снижает нагрузку и позволяет загружать поисковикам за раз больше страниц в индекс.

en: XML sitemap
ru_RU: XML карта сайта

en: Yandex.Webmaster is fighting the standard XML map from the Yoast plugin, because it has a specific tag %s Read more on our blog.
ru_RU: Яндекс.Вебмастер ругается на стандартную XML карту от плагина Yoast, т.к. в ней есть специфичный тег %s. Подробнее у нас в блоге.

en: Yoast SEO plugin displays a comment of the kind %s in a section %s
ru_RU: Плагин Yoast SEO выводит комментарий вида %s в секции %s

en: Yoast SEO plugin displays canonical links /page/2/, /page/3/, etc. on pagination pages.
ru_RU: Плагин Yoast SEO на страницах пагинации выводит canonical ссылки /page/2/, /page/3/ и т. д.

en: You can change your robots.txt in the box below:
ru_RU: Вы можете изменить Ваш robots.txt в поле ниже:

en: You can create our own unique avatar on %s
ru_RU: Создать собственный уникальный аватар вы можете на странице %s

en: You can delete all dns-prefetch links or optionally, just put domains in textarea. One domain on new line. Example: s.w.org
ru_RU: Вы можете удалить все ссылки dns-prefetch или выборочно, добавив домены в тектовое поле. Одна строка - один домен. Например: s.w.org

en: You can delete it to generate a new one automatically.
ru_RU: Можете удалить, чтобы сгенерировать новый автоматически.

en: You can hide the login page wp-login.php, and replace its address with the new one.
ru_RU: Вы можете спрятать страницу входа wp-login.php, и заменить ее адрес на новый.

en: You can not enable this option, because with WordPress 5.6 these links are removed from the core.
ru_RU: Опцию можно не включать, т.к. с WordPress 5.6 данные ссылки удалены из ядра.

en: You can remove your license key by clicking the button below. Warning! After removing the key, the plugin will no longer work.
ru_RU: Вы можете удалить лицензионный ключ, нажав на кнопку ниже. Внимание! После удаления ключа плагин перестанет работать.

en: You can set the text for the cookie notification, for example:
ru_RU: Можете задать текст для уведомления о куки, например:

en: You can specify a page mask, such as %s or %s. It will exclude all pages than contain string.
ru_RU: Вы можете задать маску страниц, например: %s или %s. Будут исключены все страницы, в которые входит строка.

en: You can specify both internal and external links.
ru_RU: Вы можете указать как внутренние ссылки, так и внешние.

en: You can specify the address of any of your images, or leave this field blank.
ru_RU: Вы можете задать адрес любой своей картинки, либо оставить это поле пустым.

en: You can use the ones just generated for you:
ru_RU: Вы можете использовать только что сгенерированные для Вас:

en: documentation
ru_RU: документации

en: h.
ru_RU: ч.

en: m.
ru_RU: м.

en: manual | last modified manual
ru_RU[0]: инструкцию
ru_RU[1]: инструкцию
ru_RU[2]: инструкцию

en: this protection can be disabled
ru_RU: эту защиту можно отключить

en: which means
ru_RU: что значит
